Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bren Light Machine Gun neboli Bren LGM. Název zbraně vznikl z místa původu ( BRno ) a místa výroby ( ENfield ).
Ve 30. letech hledala britská armáda náhradu za dosavadní lehký kulomet Lewis, a po náročných testech vybrala československý ZB 26, který přesvědčil svou odolností a spolehlivostí. Zbraň byla upravena na britskou ráži .303, zavedena do výzbroje Velké Británie a Commnwealthu. V průběhu války potvrdil BREN své kvality na bojištích Evropy, Afriky a Asie. V samotné britské armádě byl v 50. letech opět upraven na jinou ráži, 7,62*51mm NATO, označení BREN změněno na L4 a v této podobě sloužil do 80. let, kdy začal být nahrazován lehkým kulometem L86.
BREN LMG 1
BREN je automatická zbraň využívající principu tlaku spalných plynů vzniklých při výstřelu, které zajišťují otevření a zavření (zamčení) závěru, vyhození prázdné nábojnice, nabití nového náboje a napnutí bicího ústrojí. Kulomet střílí z otevřeného závěru, to znamená, že závěr zůstává v zadní poloze až do stisknutí spouště. Otevřený závěr umožňuje přístup vzduchu do nábojové komory a pomáhá tak chladit zbraň při déletrvající střelbě.
BREN LMG 2
Po stisknutí spouště je uvolněn nosič závorníku a tlakem předsuvné pružiny tlačen vpřed, spolu s ním se pohybuje závorník, který vezme náboj ze zásobníku a zasune jej do nábojové komory. Při uzavření závěru dojde k uzamčení nábojové komory vykývnutím závorníku směrem vzhůru. V okamžiku, kdy nosič závorníku dorazí do přední polohy narazí jeho horní část na úderník, který inicializuje zápalku a odpálí náboj.
BREN LMG 3
Spalné plyny vzniklé při výstřelu jsou odebírány z hlavně kanálkem do plynové trubice. Tlak plynů v trubici působí na píst a s ním spojený nosič závorníku. Pohyb vzad způsobí vykývnutí závorníku směrem dolů a odemkne se závěr. Vytahovač umístěný na závorníku při pohybu vzad vytáhne prázdnou nábojnici a ta je nárazem na vyhazovač vyhozena ze zbraně směrem dolů. Pohybovou energii závěru tlumí předsuvná pružina. Závěr se dostane do zadní polohy, napne se bicí ústrojí a v závislosti na režimu palby se zastaví nebo pokračuje v cyklu.
BREN LMG 4
Délka: 115 cm
Délka hlavně: 63,5 cm
Váha: 10 kg
Efektivní dostřel: cca 800 m
Kadence: cca 500 ran/minutu
Ráže: .303 ( 7.7mm )
Kapacita zásobníku: 30 nábojů
Úsťová rychlost: 731 m/s
BREN LMG 5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Schéma kulometu a popis
Vysvětlivky:
Normal bren gun position - standardní pěchotní konfigurace, gun mounted in anti-aircraft position - protiletadlová konfigurace, short bipod legs used - dvojnožka, flash absorber - tlumič výšlehu, fore sight - muška, gas regulator - regulátor plynů, gas block - kanálek spojující hlaveň a plynovou trubici, hand grip - předpažbí, gas vent - plynový ventil, gas cylinder - plynová trubice, piston - píst, rifled barrel - hlaveň, cartridge in its forint position - náboj v nábojové komoře, magazine with double row of .303 cartridges - dvouřadý zásobník s náboji ráže .303, magazine catch - pojistka zásobníku, ejector trip - vyhazovač nábojnic, bolt - závorník, breech block and loading mechanism - nosič závorníku, trigger - spoušť, back sight - hledí, recoil plunger - předsuvná tyčinka, recoil spring - předsuvná pružina
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář